Boards and Commissions Appointments
June 2004
Accountancy, Board of
- Appointed June 10: Astrid Aamot, of Bow; Barbara Adams, of Spokane; James Caley, of Vancouver; Robin Clark, of Bremerton; Ronald Sabado, of Auburn, to terms ending June 9, 2007.
Affirmative Action Policy Committee, Governor's
- Appointed June 7: Helen Remick, of Seattle; and Rob Fukai, of Olympia, to terms ending May 31, 2007.
Affordable Housing Advisory Board
- Appointed June 2: Pedro Perez, of Mount Vernon, to a term ending January 26, 2008.
- Appointed June 29: Joan Hernandez, of Tukwila, to a term ending January 26, 2008.
Architects, Board of Registration for
- Appointed June 18: Jerry Q. Lee, of Mercer Island, to a term ending June 17, 2010.
Biodiversity Council
- Appointed June 8: Brad Ack, of Olympia; Robert Fimbel, of Olympia; Megan White, of Olympia; Bonnie Bunning, of Olympia; Dick Wallace, of Lacey; Jeff Koenings, of Olympia; Wade Troutman, of Bridgeport; Kate Stenberg, of Sammamish; Naki Steves, of Fircrest; Bill Brookreson, of Fircrest; Maggie Coon, of Seattle; John Marzluff, of Snohomish; Peter Goldmark, of Okanogan; Ken Risenhoover, of Olympia; Melvin Moon, of Forks; Donna Darm, of Seattle; Ken Berg, of Olympia; Jaclyn Reid, of Olympia; and Steve Tharniger, of Sequim, to terms ending December 31, 2007.
Economic Development Finance Authority
- Appointed June 1: Lori Nay, of Naches, to a term ending October 19, 2006.
Hanford Area Economic Investment Fund Committee
- Appointed June 29: Paul Parish, of Kennewick, and
LoAnn Ayers, of Pasco, to terms ending June 28, 2007.
Health Insurance Pool, Washington State
- Appointed June 1: Dr. G. Robert Appel, of Shelton and Dr. Robert D. Jaffe, of Seattle, to terms ending May 31, 2007.
Human Rights Commission
- Appointed June 15: Reverend Ellis Casson, of Seattle, to a term ending June 17, 2009.
Judicial Conduct, Commission on
- Appointed July 21: Betsy Wilkerson, of Spokane, to a term ending June 16, 2008.
Legislative Ethics Board
- Appointed June 7: Wayne Ehlers, of Seattle, to a term ending September 30, 2006.
Pesticide Registration, Commission on
- Appointed June 7: Bryan Sakuma, of Burlington; and Ann George, of Moxee, to terms ending September 14, 2006.
Professional Educator Standards Board
- Appointed June 1: Vickie Frei, of Clarkston; and Jamila Norris, of Seattle, to terms ending May 31, 2005; David Koyama, of Bothell, to a term ending May 31, 2006; Dr. Dennis Sterner, of Spokane; and Ron Scutt, of Stehekin to terms ending May 31, 2007; and Sharon Okamoto, of Seattle, Roger Erskine, of Seattle, and Dora Noble, of Pasco, to terms ending May 31, 2008.
- Appointed June 15: Gloria Mitchell, of Bothell, to a term ending May 31, 2007.
- Appointed June 16: Kathryn Nelson, of Bellevue, to a term ending May 31, 2008.
- Appointed June 21: Rebecca Bowers, of Ellensburg, to a term ending May 31, 2008.
- Appointed June 23: Karen Rademaker Simpson, of Spokane, to a term ending May 31, 2006.
Public Facilities District Board of Directors
- Appointed June 8: Dale Sperling, of Bainbridge Island, to a term ending December 31, 2007.
Spokane Intercollegiate Research & Technology Institute, Board of Directors
- Appointed June 29: Greg Bever, of Spokane; Stu Stiles, of Spokane; and Nancy Isserlis, of Spokane, to terms ending June 30, 2007.
Technology Center Board of Directors, Washington
- Appointed June 12: Kim Pearman-Gillman, of Spokane, to a term ending June 11, 2006; and Roger Gulrajani, of Medina; and Katherine Tuttle, of Spokane, to terms ending June 11, 2007.
- Appointed June 28: Arlan Norman, of Bellingham, to a term ending June 11, 2005.
Trustees, Community and Technical College District Boards
- Appointed June 28: Dr. Enriqueta Mayuga, of Pasco, to a term ending September 30, 2008 (Columbia Basin).
» Return to Recent Boards and Commissions Appointments